סגל, צוות וסגל אורח

מנהלת

ד"ר עדי ניר-שגיא

מנהלת מרכז מנדל למנהיגות בנגב

ד"ר עדי ניר-שגיא היא פסיכולוגית חינוכית בכירה ומוסמכת במנהל ציבורי. לעדי תואר דוקטור בחינוך מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני נוסף במנהל ציבורי מבית הספר לממשל על שם ג'ון קנדי באוניברסיטת הרווארד בארה"ב, שעשתה כעמיתת קרן וקסנר. תחומי המומחיות של עדי כוללים הובלת תהליכים פסיכולוגיים מערכתיים, הובלת שינויים במערכות, פיתוח זהות ותרבות מקצועית, והכשרה פרטנית וקבוצתית למנהיגות. עדי ניהלה את בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית בשנים 2012-2008. בעבר כיהנה כפסיכולוגית הראשית של משרד החינוך.


סגל

ד"ר יצחק (קיקי) אהרונוביץ

חבר סגל

ליצחק אהרונוביץ תואר דוקטור מטעם המחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הוא עוסק ומתעניין בקשר שבין האדם ובין המרחב המיוצר על-ידי האדם. התזה שפיתח במהלך התואר השני עסקה בהקשרים שבין מחזורים כלכליים למחזורים מרחביים, ובתואר השלישי עסק בגישותיו של התכנון העירוני למציאות רב-תרבותית ועמד על ההבדלים בין תל אביב-יפו לטורונטו. כיום הוא עוסק בחקירת המרחב העירוני על היבטיו השונים: אורח החיים העירוני, הפילוסופיה של העיר ויחסה של מערכת התכנון לתושבים, והמתח ביניהם. בנוסף עסק יצחק בפיתוח חלופות ל"יד הנעלמה" והמעוותת של הכלכלה הקונבנציונלית, במסגרת למידה ופיתוח של פרקטיקות של כלכלה מקומית מקיימת בשיתוף עם ארגונים שונים בנגב בהובלת שתי"ל. בעבר שימש יצחק סגן מנהל פר"ח (פרויקט חונכות) באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מנהל היחידה לתכנון אסטרטגי ולמידע באופקים, וכן עבד במשרד התכנון האזורי "סביבותכנון".יצחק הצטרף כחבר סגל למרכז מנדל למנהיגות בנגב בשנת 2006.


קאסם אלצראיעה

חבר סגל

קאסם אלצראיעה הוא דוקטורנט במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון בנגב. תחום המחקר שלו הוא דת ומדינה במזרח התיכון, בהתמקדות במדינות המפרץ. לקאסם תואר שני מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, ובמסגרת עבודת המחקר שלו הוא חקר את האוכלוסייה הערבית-בדואית בנגב בדגש על המשפט השבטי. קאסם הוא ממייסדי עמותת "עהד" – אקדמאים לקידום החברה הערבית בנגב, וממייסדי בית ספר התיכון "עהד" למצוינות במדעים בחברה הערבית-הבדואית בנגב. קאסם עבד במרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון בנגב. הוא מומחה בתחום פיתוח אנושי ובעל ידע וניסיון מעשי בתחום האימון וההנחיה המקצועית, בהתמחות בחברה הערבית בראייה רב-תרבותית.


פרופ' סמדר בן אשר

חברת סגל

פרופ' סמדר בן אשר היא פסיכולוגית חינוכית מומחית. סמדר מרכזת את תחום ההנחיה וההדרכה במרכז מנדל למנהיגות בנגב ומפתחת תחום המרחב הבין-אישי. כמו כן, היא מנחה ומלווה עמיתים בפרויקט הגמר שלהם, ואת הלמידה של מנהיגים בתחום החינוך, לרבות מפקחי משרד החינוך, מרכזי פסגה וקבוצות מקצועיות. בעבר ניהלה סמדר שירותים פסיכולוגים חינוכיים (שפ"ח אשכול ובני שמעון) והייתה הפסיכולוגית המחוזית של משרד החינוך בדרום. סמדר מרצה בכירה בתוכנית לייעוץ חינוכי (MEd) במכללת קיי ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון בנגב בתוכניות לתואר שני בייעוץ חינוכי. מחקריה עוסקים בתחום הפסיכולוגיה החברתית בתחומי הדרה של קבוצות מיעוט, שכול, אובדן ומשברים אישיים וחברתיים. סמדר ערכה את הספר "ייצוגים חברתיים בישראל" (הוצאת המכון לציונות, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, 2007) וחיברה את הספר "צלול ועכור בפרשת הקישון" (הוצאת הקיבוץ המאוחד, ספרית הפועלים ומופת, 2015) בקרוב יראה אור ספרה החדש "כוכב" המביא את סיפורן האישי של נשים בדואיות פורצות דרך (הוצאת מופת, 2019).


ד"ר רותם ברסלר גונן

חברת סגל

רותם ברסלר גונן היא ילידת באר שבע וכיום תושבת הנגב. היא חוקרת ומרצה בתחום מנהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת בן גוריון בנגב. היא השלימה את לימודי הדוקטורט ב-2005 ב-London School of Economic and Political Science בחקר המינויים הפוליטיים בשלטון המקומי. מחקריה עוסקים בסוגיות של מנהל ופוליטיקה בשלטון המקומי, בקשר שבין השלטון המקומי לשלטון המרכזי, ובאתגרי הדמוקרטיה המקומית. רותם מנהלת תוכנית להכשרת ראשי רשויות בבית הספר למדיניות ציבורית ע"ש פדרמן באוניברסיטה העברית בשיתוף משרד הפנים. היא משמשת זה עשור כיועצת למשרדי ממשלה, ובראשם משרד הפנים, וכן כיועצת לרשויות המקומיות בתחומים מגוונים.


ד"ר ניצה רסקין

חברת סגל

ניצה רסקין היא יועצת ארגונית, מעריכה ומנחת קבוצות. המחקר שלה לתואר שלישי (במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון) התמקד בזהות ארגונית במבט נרטיבי. היא חקרה הבניות זהות של ארגון חינוך ותיק בישראל והראתה כיצד הנרטיבים הגדולים של הארגון מסייעים לאנשי הארגון לשכך דיסוננס מרכזי בין האידיאולוגיה החברתית-חינוכית שבה הארגון דוגל לבין העקרונות הכלכליים המונחים בבסיס פעולתו. נושאי המחקר והעבודה העיקריים שלה הם זהות ארגונית, תהליכי הבניית זהות והממשק בין זהות אישית לזהות ארגונית. בעבר הייתה המעריכה של אזור דרום בתוכנית קרב ועבדה כיועצת ארגונית, מנחת קבוצות ומעריכה במערכות חינוך, בריאות ורווחה בעיקר בדרום. היא מלמדת קורסים בהערכה, ארגונים וזהות לסטודנטים לתואר ראשון ושני באוניברסיטת בן גוריון ובמוסדות אקדמיים נוספים.


ישראל שורק

חבר סגל

​​ישראל שורק הוא בוגר מחזור ב' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית. לימד פילוסופיה ופילוסופיה של החינוך באוניברסיטה העברית בירושלים ובסמינר הקיבוצים. ייסד וערך את כתב העת "אפורמלי" – במה לסוגיות חברה, חינוך ומנהיגות, וריכז את פורום "כבוד האדם" במכון ון ליר בירושלים. בשנת 1999 הצטרף לסגל מכון מנדל למנהיגות וכיהן בו בשורת תפקידים, בהם דיקן העמיתים בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית ומנהל תוכנית מנדל לפיתוח מנהיגות חינוכית בצה"ל. בשנת 2007 הקים שורק את "במחשבה תחילה" – המכון לפילוסופיה ולחקר הפרקטיקה, ועמד בראשו. במסגרת המכון פרסם עם עמיתיו את הספר "דרך כפר" המעגן השקפת עולם חינוכית חובקת-ילד, וקובצי עיון לסגלים רפואיים. שורק עוסק בין היתר בהכשרת מנחי קבוצות ובשילוב תיאטרון ופילוסופיה. בין פרסומיו: "ערכים" (הוצאת "צמתים", 1997) ו-"פילוסופיה כמדע מעשי" (בספר "מעשה בחינוך", 2003). בשנת 2009 ישראל הצטרף כחבר סגל למרכז מנדל למנהיגות בנגב, ובו ניהל תוכניות מנהיגות ולימד פילוסופיה. בשנים 2018-2016 שימש שורק עורך כתב העת "הד החינוך".


סגל אורח

פרופ' דנה אריאלי

חברת סגל אורח

פרופ׳ אריאלי עוסקת במחקר ובצילום תוך התמקדות ביחסי הגומלין בין אמנות לפוליטיקה בדמוקרטיות ובדיקטטורות. לצד ניסיון רב בהוראה ובמחקר מדעי אריאלי מציגה ממגוון עבודותיה בצילום בתערוכות בארץ ובעולם ואף אוצרת תערוכות מעת לעת. פרסומיה עוסקים באמנות ובתרבות תוך התמקדות בתרבות זיכרון ואף במצבי קיצון חברתיים. בין השאר פרסמה את הספרים: ״רומנטיקה מפלדה: אמנות ופוליטיקה בגרמניה הנאצית״, אמנות ורודנות: אוואנגרד ואמנות מגוייסת בין שתי מלחמות העולם״, ״יוצרים בעומס יתר: רצח רבין, אמנות ופוליטיקה״, ״הפנטום הנאצי: מסע בעקבות שרידי דיקטטורות״. כמו כן ערכה עשרות ספרים ומאמרים, בהם: ״פחד מוות: הטרור ומופעיו בזירת האמנות והתרבות הפופולרית״, ״אחרי עשרים שנה: עיצוב זיכרון רבין״, ״פנטומים: מסע בעקבות שרידי דיקטטורות״ ועוד. בשנים 2012-2004 כיהנה כראש המחלקה להיסטוריה ותאוריה בבצלאל, ובשנים 2018-2012 כדקאן הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון.


ד"ר חגית דמרי

חברת סגל אורח

חגית דמרי היא בעלת תואר דוקטור בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת בן-גוריון, ובה היא מרצה בתוכנית ללימודי מגדר. מחקריה עוסקים ביחסים שבין תרבות, תודעה וגופניות ומתמקדים באופנים שבהם מטביעים משאים ומתנים תרבותיים/פוליטיים את חותמם על הגוף. חגית כיהנה כמנכ"לית עמותת הגר והובילה מהלך של פיתוח והקמה של מערכת חינוך דו-לשונית יהודית-ערבית בעיר באר שבע. היא יזמה וניהלה את הפקת אנתולוגיית סיפורי הילדים הראשונה שנכתבה בישראל בעברית וערבית וראתה אור בשני כרכים: "תה מתוק עם נענע" ו"אני משם". מעת לעת היא מעורבת בפרויקטים אמנותיים כיועצת קונספטואלית וכיוצרת של טקסטים לתערוכות.


ד"ר רות קלדרון

חברת סגל אורח

ד"ר רות קלדרון, חברת כנסת וסגנית יושב ראש הכנסת לשעבר מטעם מפלגת "יש עתיד", היא אשת חינוך וחוקרת תלמוד. בין שאר פעילויותיה למען קידום תרבות עברית, ישראלית ויהודית השואבת מן המקורות אך נושאת את פניה אל העתיד, ייסדה עם מוטי בראור את בית מדרש אלול והקימה וניהלה את עמותת עלמא ללימוד ולטיפוח תרבות עברית. אחרי שמונה-עשרה שנות ניהול העמותה, מונתה לראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית. את לימודיה לתוארי מוסמך ודוקטור השלימה בחוג לתלמוד של האוניברסיטה העברית. על פועלה זכתה לפרס אבי חי בחינוך יהודי ולתוארי דוקטור לשם כבוד מ-JTS בניו יורק, Hebrew College בבוסטון ו-RRC בפילדלפיה. למדה במכון הרטמן בירושלים. בוגרת המחזור הראשון של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


פרופ' אבי קפלן

חבר סגל אורח

​אבי קפלן הוא פרופסור חבר בתוכנית לפסיכולוגיה חינוכית ב-Temple University בפילדלפיה, ארה״ב. לפני כן היה אבי חבר סגל במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון בנגב, וכיהן בתפקיד ראש המסלול לייעוץ חינוכי. אבי מלמד וחוקר תהליכים של מוטיבציה וזהות, ועוסק בשאלות כגון: כיצד מאפייני הסביבה משפיעים על מוטיבציה והבניית זהות? איך התערבויות יכולות לקדם תהליכי פיתוח זהות של בעלי תפקידים בסביבות שונות? ומה אנשים יכולים לעשות כדי למלא תפקיד פעיל ומודע בהבניית הזהות והמוטיבציה שלהם? אבי פרסם מאמרים רבים בספרות הפסיכולוגית החינוכית, כולל פרק על סביבות לימודים ומוטיבציה ב- .Handbook of Motivation at School, 2nd Ed, פרק על יישום תיאוריות מוטיבציה בהקשרים חינוכיים ב-APA Educational Psychology Handbook​,וחוברת מיוחדת על Identity formation in educational settings בכתב העת Contemporary Educational Psychology. בשנים האחרונות אבי עורך את כתב העת Journal of Experimental Education.


צוות

דן גלזרמן

עוזר מקצועי

דן גלזרמן, יליד ותושב הנגב, בעל תואר ראשון במדע המדינה ובלשנות מאוניברסיטת תל אביב. לפני הצטרפותו למרכז מנדל למנהיגות בנגב ערך מטעם ארגוני חברה אזרחית תחקירים הממוקדים בסוגיות של צדק חלוקתי במדינת ישראל בכלל ובחברה החיה בנגב בפרט, וביצע מעקבים אחר יישומן של החלטות הממשלה. דן עורך טקסטים אקדמיים ומדעיים בנושאים חברתיים.


שירה דוד

רכזת תוכניות

לשירה תואר ראשון בניהול משאבי אנוש מהמכללה האקדמית ספיר. בתפקידה האחרון שימשה רפרנטית במשרד עורכי דין בבאר שבע, ובעברה עסקה בהדרכות במיזמי תיירות ובארגונים נוספים בנגב. מתגוררת בעיר העתיקה בבאר שבע.


מרים יצחק

אם בית

למרים ניסיון רב בניהול צוותי ניקיון בבתי ספר ובסיעוד לקשישים במסגרת הביטוח הלאומי. היא אם הבית במרכז מנדל למנהיגות בנגב מאז הקמתו בשנת 2006. מרים ילידת באר שבע, נשואה ואם לשתי בנות.


טל שמש

מזכירה ופקידת קבלה

לטל תואר ראשון בכלכלה וניהול מהמכללה האקדמית אשקלון. לפני הצטרפותה למרכז מנדל למנהיגות בנגב הייתה טל בנקאית אישית בבנק הפועלים בבאר שבע. בעבר הייתה עוזרת מנכ"ל ומנהלת אדמיניסטרטיבית ב"בית מוריה" בבאר שבע, ורכזת שירות לאומי בארגון "בת עמי".


דבורה שקד

מנהלת אדמיניסטרטיבית

לדבורה תואר ראשון בסוציולוגיה וניהול מהאוניברסיטה הפתוחה ותואר שני בייעוץ ופיתוח ארגוני מהמסלול האקדמי במכללה למינהל. בעבר עבדה בתחום משאבי האנוש, האדמיניסטרציה הבכירה והתקשורת השיווקית בחברות הייטק, בחברת קימברלי קלארק ובמסלול האקדמי במכללה למינהל. דבורה ילידת באר שבע, ואם לבת.