סגל, צוות וסגל אורח

מנהלת

ד"ר עדי ניר-שגיא

מנהלת מרכז מנדל למנהיגות בנגב

ד"ר עדי ניר-שגיא היא פסיכולוגית חינוכית בכירה ומוסמכת במנהל ציבורי. לעדי תואר דוקטור בחינוך מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני נוסף במנהל ציבורי מבית הספר לממשל על שם ג'ון קנדי באוניברסיטת הרווארד בארה"ב, שעשתה כעמיתת קרן וקסנר. תחומי המומחיות של עדי כוללים הובלת תהליכים פסיכולוגיים מערכתיים, הובלת שינויים במערכות, פיתוח זהות ותרבות מקצועית, והכשרה פרטנית וקבוצתית למנהיגות. עדי ניהלה את בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית בשנים 2012-2008. בעבר כיהנה כפסיכולוגית הראשית של משרד החינוך.


סגל

ד"ר יצחק (קיקי) אהרונוביץ

חבר סגל

ליצחק אהרונוביץ תואר דוקטור מטעם המחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הוא עוסק ומתעניין בקשר שבין האדם ובין המרחב המיוצר על-ידי האדם. התזה שפיתח במהלך התואר השני עסקה בהקשרים שבין מחזורים כלכליים למחזורים מרחביים, ובתואר השלישי עסק בגישותיו של התכנון העירוני למציאות רב-תרבותית ועמד על ההבדלים בין תל אביב-יפו לטורונטו. כיום הוא עוסק בחקירת המרחב העירוני על היבטיו השונים: אורח החיים העירוני, הפילוסופיה של העיר ויחסה של מערכת התכנון לתושבים, והמתח ביניהם. בנוסף עסק יצחק בפיתוח חלופות ל"יד הנעלמה" והמעוותת של הכלכלה הקונבנציונלית, במסגרת למידה ופיתוח של פרקטיקות של כלכלה מקומית מקיימת בשיתוף עם ארגונים שונים בנגב בהובלת שתי"ל. בעבר שימש יצחק סגן מנהל פר"ח (פרויקט חונכות) באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מנהל היחידה לתכנון אסטרטגי ולמידע באופקים, וכן עבד במשרד התכנון האזורי "סביבותכנון".יצחק הצטרף כחבר סגל למרכז מנדל למנהיגות בנגב בשנת 2006.


קאסם אלצראיעה

חבר סגל

קאסם אלצראיעה הוא דוקטורנט במחלקה ללימודי מזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון בנגב. נושא המחקר שלו הוא "דת ואזרחות: הגותם של חכמי הלכה רפורמיסטים במדינות המפרץ". לקאסם תואר שני מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, ובמסגרת עבודת המחקר שלו חקר את נושא בתי הדין השבטיים בצל הממשל הצבאי בנגב בשנים 1966-1952. קאסם הוא ממייסדי עמותת "עהד" – אקדמאים לקידום החברה הערבית בנגב, וממייסדי בית ספר התיכון עהד למצוינות במדעים בחברה הערבית הבדואית בנגב. קאסם עבד במרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון בנגב, והוא מומחה בתחום פיתוח אנושי ורכש ידע, השכלה וניסיון מעשי בתחום האימון וההנחיה המקצועית, תוך התמקדות בחברה הערבית בראייה רב-תרבותית. קאסם מנחה קבוצות ומנחה יחידים בנושאי חברה וחינוך, ובוגר תכנית מקצועית של מרכז מנדל והחברה למתנ"סים.


ד"ר סמדר בן אשר

חברת סגל

סמדר בן אשר, פסיכולוגית חינוכית מומחית, היא מפתחת תחום המרחב הבין-אישי במרכז מנדל למנהיגות בנגב, ומנחה ומלווה עמיתים בפרויקט הגמר שלהם. סמדר מרכזת את תחום ההנחיה וההדרכה במרכז מנדל וכן את הלמידה של מנהיגים בתחום החינוך, כגון מפקחי משרד החינוך, מרכזי פסגה וקבוצות מקצועיות. בעבר ניהלה סמדר שירותים פסיכולוגים חינוכיים (שפ"ח אשכול ובני שמעון) והייתה הפסיכולוגית המחוזית של משרד החינוך בדרום. סמדר היא ראש התוכנית לייעוץ חינוכי (MEd) במכללת קיי ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון בתוכניות לתואר שני בייעוץ חינוכי ובפסיכולוגיה. היא חוקרת בתחום הפסיכולוגיה החברתית בתחומי הדרה של קבוצות מיעוט, שכול, אובדן ומשברים אישיים וחברתיים. סמדר ערכה את הספר "ייצוגים חברתיים בישראל" (הוצאת המכון לציונות, אוניברסיטת בן גוריון, 2007) וחיברה את הספר "צלול ועכור בפרשת הקישון" (הוצאת הקבוץ המאוחד ספרית הפועלים ומופת 2015).


ד"ר רותם ברסלר גונן

חברת סגל

רותם ברסלר גונן היא ילידת באר שבע וכיום תושבת הנגב. היא חוקרת ומרצה בתחום מנהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת בן גוריון בנגב. היא השלימה את לימודי הדוקטורט ב-2005 ב-London School of Economic and Political Science בחקר המינויים הפוליטיים בשלטון המקומי. מחקריה עוסקים בסוגיות של מנהל ופוליטיקה בשלטון המקומי, בקשר שבין השלטון המקומי לשלטון המרכזי, ובאתגרי הדמוקרטיה המקומית. רותם מנהלת תוכנית להכשרת ראשי רשויות בבית הספר למדיניות ציבורית ע"ש פדרמן באוניברסיטה העברית בשיתוף משרד הפנים. היא משמשת זה עשור כיועצת למשרדי ממשלה, ובראשם משרד הפנים, וכן כיועצת לרשויות המקומיות בתחומים מגוונים.


ד"ר נועה מילמן

חברת סגל

לד"ר נועה מילמן תואר בוגר בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת תל אביב, וכן תואר מוסמך ותואר דוקטור לסוציולוגיה מ-Boston College. נועה חוקרת ומלמדת נושאים של תנועות חברתיות, תקשורת, מגדר, מעמד ואתניות. בעבודת הדוקטורט שלה חקרה את הסיקור התקשורתי של תנועת האמהות החד-הוריות בראשות ויקו קנפו בהשוואה לתנועה המקבילה בארה"ב. מאמר על סיקור התנועה הישראלית התפרסם ב-2004 ב-RSMCC וזכה בפרס המאמר המצטיין לאותה שנה. לנועה ניסיון רב בחינוך מבוגרים במסגרות פורמליות ובלתי-פורמליות, ובעברה פעילות ענפה בחברה האזרחית.


ד"ר אליעזר מלכיאל

חבר סגל

לאליעזר מלכיאל תואר דוקטור מהמחלקה לפילוסופיה באוניברסיטה העברית, והוא מלמד פילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון. אליעזר עוסק בפילוסופיה של הלשון, בפילוסופיה של הרוח ובפילוסופיה של הסובייקט – תחומים שהמשותף להם הוא העניין באנושי. מלבד עניינו המתמיד בלימוד ובהוראה של פילוסופיה, אליעזר שימש כחבר הוועדה האקדמית במכללת עלמא, ייסד וניהל במשך כעשור תוכניות להעשרה תרבותית לאברכים בני ישיבות, והנחה קבוצות דיאלוג יהודי-ערבי באיגוד לדיאלוג בין-דתי בירושלים. מספריו הפילוסופיים: "כוונה תחושה רגש" (מאגנס 2001), "רצון, חירות והכרח" (אוניברסיטת בר אילן, סדרת פרשנות ותרבות, 2013), ו"ממשמעות לשימוש: פירוש לחקירות פילוסופיות", סעיפים 315-1 (כרמל, הסדרה החדשה לפרשנות ותרבות, 2016, בעריכה). אליעזר כתב גם פרשנות פילוסופית-אישית לתורות ולסיפורים (ולאישיות) של רבי נחמן מברסלב:  "חכמה ותמימות" (יהדות כאן ועכשיו, הוצאת ידיעות אחרונות, 2005) ו"מסע אל הסוד" (ידיעות אחרונות, 2007).


ד"ר ניצה רסקין

חברת סגל

ניצה רסקין היא יועצת ארגונית, מעריכה ומנחת קבוצות. המחקר שלה לתואר שלישי (במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון) התמקד בזהות ארגונית במבט נרטיבי. היא חקרה הבניות זהות של ארגון חינוך ותיק בישראל והראתה כיצד הנרטיבים הגדולים של הארגון מסייעים לאנשי הארגון לשכך דיסוננס מרכזי בין האידיאולוגיה החברתית-חינוכית שבה הארגון דוגל לבין העקרונות הכלכליים המונחים בבסיס פעולתו. נושאי המחקר והעבודה העיקריים שלה הם זהות ארגונית, תהליכי הבניית זהות והממשק בין זהות אישית לזהות ארגונית. בעבר הייתה המעריכה של אזור דרום בתוכנית קרב ועבדה כיועצת ארגונית, מנחת קבוצות ומעריכה במערכות חינוך, בריאות ורווחה בעיקר בדרום. היא מלמדת קורסים בהערכה, ארגונים וזהות לסטודנטים לתואר ראשון ושני באוניברסיטת בן גוריון ובמוסדות אקדמיים נוספים.


סגל אורח

ד"ר רות קלדרון

חברת סגל אורח

ד"ר רות קלדרון, חברת כנסת וסגנית יושב ראש הכנסת לשעבר מטעם מפלגת "יש עתיד", היא אשת חינוך וחוקרת תלמוד. בין שאר פעילויותיה למען קידום תרבות עברית, ישראלית ויהודית השואבת מן המקורות אך נושאת את פניה אל העתיד, ייסדה עם מוטי בראור את בית מדרש אלול והקימה וניהלה את עמותת עלמא ללימוד ולטיפוח תרבות עברית. אחרי שמונה-עשרה שנות ניהול העמותה, מונתה לראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית. את לימודיה לתוארי מוסמך ודוקטור השלימה בחוג לתלמוד של האוניברסיטה העברית. על פועלה זכתה לפרס אבי חי בחינוך יהודי ולתוארי דוקטור לשם כבוד מ-JTS בניו יורק, Hebrew College בבוסטון ו-RRC בפילדלפיה. למדה במכון הרטמן בירושלים. בוגרת המחזור הראשון של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


פרופ' אבי קפלן

חבר סגל אורח

​אבי קפלן הוא פרופסור חבר בתוכנית לפסיכולוגיה חינוכית ב-Temple University בפילדלפיה, ארה״ב. לפני כן היה אבי חבר סגל במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון בנגב, וכיהן בתפקיד ראש המסלול לייעוץ חינוכי. אבי מלמד וחוקר תהליכים של מוטיבציה וזהות, ועוסק בשאלות כגון: כיצד מאפייני הסביבה משפיעים על מוטיבציה והבניית זהות? איך התערבויות יכולות לקדם תהליכי פיתוח זהות של בעלי תפקידים בסביבות שונות? ומה אנשים יכולים לעשות כדי למלא תפקיד פעיל ומודע בהבניית הזהות והמוטיבציה שלהם? אבי פרסם מאמרים רבים בספרות הפסיכולוגית החינוכית, כולל פרק על סביבות לימודים ומוטיבציה ב- .Handbook of Motivation at School, 2nd Ed, פרק על יישום תיאוריות מוטיבציה בהקשרים חינוכיים ב-APA Educational Psychology Handbook​,וחוברת מיוחדת על Identity formation in educational settings בכתב העת Contemporary Educational Psychology. בשנים האחרונות אבי עורך את כתב העת Journal of Experimental Education.


צוות

מור גורן-מרגלית

עוזרת מחקר

למור תואר ראשון במדעי ההתנהגות מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, והיא משלימה בה את לימודיה לתואר מוסמך בפסיכולוגיה חברתית. תחומי המחקר של מור הם תהליכי קבלת החלטות, התנהגות מוסרית ותיווך רגשות. למור ניסיון בתחומי ניהול פרויקטים, גיוס כוח אדם ומשאבי אנוש. בעבר הייתה עוזרת הוראה ומתרגלת באוניברסיטה וכן הדריכה בעלי תפקידים בצה"ל בתחומי מנהיגות והנעה.


דן גלזרמן

עוזר מקצועי

דן גלזרמן הוא יליד קיבוץ חצרים ותושב העיר באר שבע. הוא בעל תואר ראשון במדע המדינה ובלשנות מאוניברסיטת תל אביב. לפי הצטרפותו למרכז מנדל למנהיגות בנגב עסק דן בעריכת תחקירים הנוגעים לסוגיות של צדק חלוקתי במדינת ישראל בכלל ובחברה החיה בנגב בפרט, מטעם ארגוני חברה אזרחית, וביצע מעקבים אחר יישומן של החלטות הממשלה.


יעל מעיין

מנהלת אדמיניסטרטיבית

ליעל תואר שני בהצטיינות יתרה בהיסטוריה כללית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בין תפקידיה הקודמים: מנהלת תוכנית אוניברסיטת הקיץ הבינלאומית לעברית, מדעי היהדות ולימודי ישראל לדוברי גרמנית באוניברסיטת בן גוריון בנגב ורכזת תוכנית אמירים הכלל-אוניברסיטאית למצטיינים באוניברסיטה העברית. יעל מתגוררת במושב ערוגות בשפלה, נשואה ואם לשניים.


חני בוטראשוילי-חוטובלי

פקידת קבלה

לחני התמחות בלימודי רפואה משלימה. כיום היא לומדת לתואר ראשון בלימודים רב-תחומיים במדעי הרוח והחברה במכללת ספיר, והיא בעלת ניסיון בתחום המנהלה והמזכירות. חני תושבת באר שבע, נשואה ואם לבן.


מרים יצחק

אם בית

למרים ניסיון רב בניהול צוותי ניקיון בבתי ספר ובסיעוד לקשישים במסגרת הביטוח הלאומי. היא אם הבית במרכז מנדל למנהיגות בנגב מאז הקמתו בשנת 2006. מרים ילידת באר שבע, נשואה ואם לשתי בנות.