סגל, צוות וסגל אורח

מנהלת

ד"ר עדי ניר-שגיא

מנהלת מרכז מנדל למנהיגות בנגב

ד"ר עדי ניר-שגיא היא פסיכולוגית חינוכית בכירה ומוסמכת במנהל ציבורי. לעדי תואר דוקטור בחינוך מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני נוסף במנהל ציבורי מבית הספר לממשל על שם ג'ון קנדי באוניברסיטת הרווארד בארה"ב, שעשתה כעמיתת קרן וקסנר. תחומי המומחיות של עדי כוללים הובלת תהליכים פסיכולוגיים מערכתיים, הובלת שינויים במערכות, פיתוח זהות ותרבות מקצועית, והכשרה פרטנית וקבוצתית למנהיגות. עדי ניהלה את בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית בשנים 2012-2008. בעבר כיהנה כפסיכולוגית הראשית של משרד החינוך.


סגל

ד"ר עינב אייזיקוביץ'-עודי

חברת סגל

ד"ר עינב אייזיקוביץ'-עודי היא חוקרת, אשת חינוך ופעילה חברתית. בעלת תואר שלישי בחינוך מתמטי מאוניברסיטת בן גוריון (2011) ומחקר בתר-דוקטורט בבית הספר לחינוך של אוניברסיטת הרווארד בארצות הברית. כמו כן היא בוגרת קרן אייסף ומכון מופ"ת, ומומחית בהובלת קהילות ידע וחקר פרקטיקה. מחקריה של עינב עוסקים בחקר הוראת המתמטיקה ובהשפעות שילובים מולטי-דיסציפלינריים על פיתוח סגלי הוראה בחינוך בכלל ובחינוך מתמטי בפרט. נוסף על תפקידה בקרן מנדל ישראל, עינב עוסקת מזה כעשור בפיתוח של סגלי הוראה ושילוב התקשוב בחינוך המתמטי במכון דוידסון לחינוך מדעי שבמכון ויצמן. במסגרת תפקידה היא מובילה את הנושאים הבאים: פיתוח מודלים, כלים וקורסים להוראה היברידית ולמידה מרחוק, פיתוח מודעות לשוויון מגדרי בלימודי המתמטיקה, הנחיית קהילות מורים, הבניית קורסים ומתודולוגיות לפיתוח מקצועי והובלת כנסים מקצועיים בנושאים אלו. בנוסף עינב מתנדבת בעמותת "ניצוצות" לפיתוח מוטיבציה ופוטנציאל מקצועי באמצעות התנסות פעילה אצל בני ובנות נוער, שם מתמקדת בפיתוח מודעות לשוויון מגדרי דרך לימודי מתמטיקה. עינב לקחה חלק במהלך החינוכי ״השקפה״, כחוקרת ומנחה במעבדה לחקר פדגוגי באוניברסיטת בן גוריון בנגב. הנחיית קהילות מורים בבתי ספר שונים ברחבי הנגב חשפה את עינב לאתגרים של האוכלוסיות השונות בנגב ולפוטנציאל הגלום בהן. התנסות זו גיבשה בתוכה את הרצון לקחת חלק בהובלת שינוי ופיתוח מנהיגות בנגב.


קאסם אלצראיעה

חבר סגל

קאסם אלצראיעה הוא דוקטורנט במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. תחום המחקר שלו הוא דת ומדינה במזרח התיכון, בהתמקדות במדינות המפרץ. לקאסם תואר שני מהחוג להיסטוריה של המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, ובמסגרת עבודת המחקר שלו הוא חקר את האוכלוסייה הערבית-הבדואית בנגב בדגש על המשפט השבטי. קאסם הוא ממייסדי עמותת "עהד" – אקדמאים לקידום החברה הערבית בנגב, וממייסדי בית ספר התיכון "עהד" למצוינות במדעים בחברה הערבית-הבדואית בנגב. קאסם עבד במרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, והוא מפרסם מאמרים ופרקים בספרים העוסקים בנושאי דת ומדינה, מיעוטים ומנהיגות.


פרופ' דנה אריאלי

חברת סגל

פרופ׳ דנה אריאלי עוסקת במחקר ובצילום תוך התמקדות ביחסי הגומלין בין אמנות לפוליטיקה בדמוקרטיות ובדיקטטורות. לצד ניסיון רב בהוראה ובמחקר מדעי אריאלי מציגה ממגוון עבודותיה בצילום בתערוכות בארץ ובעולם ואף אוצרת תערוכות מעת לעת. פרסומיה עוסקים באמנות ובתרבות תוך התמקדות בתרבות זיכרון ואף במצבי קיצון חברתיים. בין השאר פרסמה את הספרים: ״רומנטיקה מפלדה: אמנות ופוליטיקה בגרמניה הנאצית״, אמנות ורודנות: אוואנגרד ואמנות מגוייסת בין שתי מלחמות העולם״, ״יוצרים בעומס יתר: רצח רבין, אמנות ופוליטיקה״, ״הפנטום הנאצי: מסע בעקבות שרידי דיקטטורות״. כמו כן ערכה עשרות ספרים ומאמרים, בהם: ״פחד מוות: הטרור ומופעיו בזירת האמנות והתרבות הפופולרית״, ״אחרי עשרים שנה: עיצוב זיכרון רבין״, ״פנטומים: מסע בעקבות שרידי דיקטטורות״ ועוד. בשנים 2012-2004 כיהנה כראש המחלקה להיסטוריה ותאוריה בבצלאל, ובשנים 2018-2012 כדקאן הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון.


פרופ' סמדר בן אשר

חברת סגל

פרופ' סמדר בן אשר היא פסיכולוגית חינוכית מומחית. סמדר מרכזת את תחום ההנחיה וההדרכה במרכז מנדל למנהיגות בנגב ומפתחת תחום המרחב הבין-אישי. כמו כן, היא מנחה ומלווה עמיתים בפרויקט הגמר שלהם, ואת הלמידה של מנהיגים בתחום החינוך, לרבות מפקחי משרד החינוך, מרכזי פסגה וקבוצות מקצועיות. בעבר ניהלה סמדר שירותים פסיכולוגים חינוכיים (שפ"ח אשכול ובני שמעון) והייתה הפסיכולוגית המחוזית של משרד החינוך בדרום. סמדר מרצה בכירה בתוכנית לייעוץ חינוכי (MEd) במכללת אחווה ומרצה מן החוץ באוניברסיטת בן גוריון בנגב בתוכניות לתואר שני בייעוץ חינוכי. מחקריה עוסקים בתחום הפסיכולוגיה החברתית בתחומי הדרה של קבוצות מיעוט, שכול, אובדן ומשברים אישיים וחברתיים. סמדר ערכה את הספר "ייצוגים חברתיים בישראל" (הוצאת המכון לציונות, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, 2007) וחיברה את הספר "צלול ועכור בפרשת הקישון" (הוצאת הקיבוץ המאוחד, ספרית הפועלים ומופת, 2015). ספרה החדש "כוכב" המביא את סיפורן האישי של נשים בדואיות פורצות דרך יצא לאור ב 2020 (הוצאת מופת).


ד"ר רותם ברסלר גונן

חברת סגל

ד"ר רותם ברסלר גונן היא ילידת באר שבע וכיום תושבת הנגב. היא חוקרת ומרצה בתחום מנהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת בן גוריון בנגב. היא השלימה את לימודי הדוקטורט ב-2005 ב-London School of Economic and Political Science בחקר המינויים הפוליטיים בשלטון המקומי. מחקריה עוסקים בסוגיות של מנהל ופוליטיקה בשלטון המקומי, בקשר שבין השלטון המקומי לשלטון המרכזי, ובאתגרי הדמוקרטיה המקומית. רותם מנהלת תוכנית להכשרת ראשי רשויות בבית הספר למדיניות ציבורית ע"ש פדרמן באוניברסיטה העברית בשיתוף משרד הפנים. היא משמשת זה עשור כיועצת למשרדי ממשלה, ובראשם משרד הפנים, וכן כיועצת לרשויות המקומיות בתחומים מגוונים.


ד"ר חגית דמרי

חברת סגל

ד"ר חגית דמרי היא בעלת תואר דוקטור בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת בן-גוריון, ובה היא מרצה בתוכנית ללימודי מגדר. מחקריה עוסקים ביחסים שבין תרבות, תודעה וגופניות ומתמקדים באופנים שבהם מטביעים משאים ומתנים תרבותיים/פוליטיים את חותמם על הגוף. חגית כיהנה כמנכ"לית עמותת הגר והובילה מהלך של פיתוח והקמה של מערכת חינוך דו-לשונית יהודית-ערבית בעיר באר שבע. היא יזמה וניהלה את הפקת אנתולוגיית סיפורי הילדים הראשונה שנכתבה בישראל בעברית וערבית וראתה אור בשני כרכים: "תה מתוק עם נענע" ו"אני משם". מעת לעת היא מעורבת בפרויקטים אמנותיים כיועצת קונספטואלית וכיוצרת של טקסטים לתערוכות.


ד"ר גילי (מבצרי) זיוון

חברת סגל

ד"ר גילי (מבצרי) זיוון עוסקת שנים רבות בחינוך, בהוראת מקרא, בתלמוד, במדרש ובמחשבה יהודית. בשנים 2008-2001 ניהלה את "מרכז יעקב הרצוג ללימודי יהדות" בעין צורים. בשנים אלו הקימה, יחד עם שותפיה לדרך, את המכינה הקדם-צבאית לבנות דתיות "צהלי" ואת תוכנית "אופק" לזהות יהודית לסטודנטים דוברי רוסית. גילי היא פעילה חברתית בתחומים של דו-קיום יהודי-ערבי, ופעילה למען שיתופן של נשים בטקסי חיים, לימוד תורה והנהגה. היא שימשה כחברת ועד "קולך" (תנועת נשים דתיות פמניסטיות), וחברת מזכירות "עוז ושלום" (תנועת השמאל הדתית בישראל). גילי פרסמה מאמרים רבים בנושאי אמונה בעידן של ספקות, דת ופלורליזם, אמונה נוכח שכול, ציונות דתית, דת ומגדר ועוד. בשנת 2005 יצא ספרה "דת ללא אשליה", שהוא עיבוד לעבודת הדוקטורט שלה. לאחרונה היא מתמקדת בעיקר בחקר זרמים בציונות הדתית. כיום גילי היא חברת סגל אורח בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית בירושלים ובמרכז מנדל למנהיגות בנגב. כמו כן היא מנחה בתי מדרש ומרצה במסגרות שונות. היא חברת קיבוץ סעד, ובו פועלת למען שיתוף נשים במרחב הדתי ומרכזת בהתנדבות את פעילות קבוצת "רוקמות" בשדרות. בשעות הפנאי היא מציירת, והציגה עד כה בשמונה תערוכות יחיד.


ד"ר רות קלדרון

חברת סגל

ד"ר רות קלדרון היא אשת חינוך וחוקרת תלמוד הפועלת לקידום תרבות עברית ישראלית ויהודית, לטיפוח לומדי תורה בעולם החילוני, ולעיצוב מרחב ציבורי הומניסטי ליברלי ועשיר בתרבות. שירתה כחברת כנסת וסגנית יו"ר הכנסת ה-19 מטעם מפלגת "יש עתיד". ייסדה את בית מדרש "אלול" בירושלים ואת "עלמא – בית לתרבות עברית" בתל אביב. כמו כן שימשה ראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית. על פועלה זכתה בפרס "אבי-חי", בפרס רוטברג בחינוך יהודי ובתוארי דוקטור לשם כבוד מאונ' ברנדייס, מבית המדרש לרבנים JTS בניו יורק, מבית המדרש של התנועה ליהדות מתחדשת בפילדלפיה ומהמכללה העברית בבוסטון. ספריה: "השוק. הבית. הלב"; ו"אלפא ביתא תלמודי" מציעים קריאה אישית באגדות התלמוד. ספרי הילדים "סיפור על גשם" ו"הנסיכה והאבן" מציעים עיבוד של אגדות תלמודיות וחסידיות לילדים. בעלת תואר מוסמך ותואר דוקטור מהחוג לתלמוד באוניברסיטה העברית בירושלים. בוגרת מחזור א' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


ישראל שורק

חבר סגל

​​ישראל שורק הוא בוגר מחזור ב' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית. לימד פילוסופיה ופילוסופיה של החינוך באוניברסיטה העברית בירושלים ובסמינר הקיבוצים. ייסד וערך את כתב העת "אפורמלי" – במה לסוגיות חברה, חינוך ומנהיגות, וריכז את פורום "כבוד האדם" במכון ון ליר בירושלים. בשנת 1999 הצטרף לסגל מכון מנדל למנהיגות וכיהן בו בשורת תפקידים, בהם דיקן העמיתים בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית ומנהל תוכנית מנדל לפיתוח מנהיגות חינוכית בצה"ל. בשנת 2007 הקים שורק את "במחשבה תחילה" – המכון לפילוסופיה ולחקר הפרקטיקה, ועמד בראשו. במסגרת המכון פרסם עם עמיתיו את הספר "דרך כפר" המעגן השקפת עולם חינוכית חובקת-ילד, וקובצי עיון לסגלים רפואיים. שורק עוסק בין היתר בהכשרת מנחי קבוצות ובשילוב תיאטרון ופילוסופיה. בין פרסומיו: "ערכים" (הוצאת "צמתים", 1997) ו-"פילוסופיה כמדע מעשי" (בספר "מעשה בחינוך", 2003). בשנת 2009 ישראל הצטרף כחבר סגל למרכז מנדל למנהיגות בנגב, ובו ניהל תוכניות מנהיגות ולימד פילוסופיה. בשנים 2018-2016 שימש שורק עורך כתב העת "הד החינוך".


סגל אורח

נאהד אשקר-שרארי

חברת סגל אורח

נאהד אשקר-שרארי היא מרצה וחוקרת המומחית לנושאי פמיניזם אסלאמי, בדגש על פמיניזם פלסטיני בישראל. בשנת 2020 זכתה בפרס "דן דוד" על מחקרה בנושא זהויות דתיות ביקורתיות בקרב נשים מוסלמיות. במחקר זה עסקה בדרכים שבהן הזהות הדתית האסלאמית אצל נשים משפיעה על האישה עצמה, על משפחתה ועל החברה שבה היא חיה. לנאהד תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית, ובשלבי סיום עבודת הדוקטורט שלה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בהנחיית פרופ' סראב אבורביעה-קווידר. נאהד היא חברת סגל אורח בתוכנית מנדל למנהיגות אזורית באלקסום, נווה מדבר ושגב שלום.


פרופ' אבי קפלן

חבר סגל אורח

פרופ' אבי קפלן הוא פרופסור מן המניין לפסיכולוגיה חינוכית באוניברסיטת טמפל (Temple University) בפילדלפיה, ארה״ב. לפני כן היה חבר סגל במחלקה לחינוך באוניברסיטת בן גוריון בנגב, וכיהן בתפקיד ראש המסלול לייעוץ חינוכי. אבי מלמד וחוקר תהליכים של מוטיבציה וזהות, ועוסק בשאלות כגון: כיצד מאפייני הסביבה משפיעים על מוטיבציה והבניית זהות? איך התערבויות יכולות לקדם תהליכי פיתוח זהות של בעלי תפקידים בסביבות שונות? ומה אנשים יכולים לעשות כדי למלא תפקיד פעיל ומודע בהבניית הזהות והמוטיבציה שלהם? אבי הוא עמית כבוד (Fellow) באגודה למדעי הפסיכולוגיה (Association of Psychological Science) ובאגודה האמריקאית לפסיכולוגיה (American Psychological Association), הוא משמש כסגן הנשיא של היחידה לפסיכולוגיה חינוכית (Division 15) באגודה האמריקאית לפסיכולוגיה, והיה העורך של כתב העת Journal of Experimental Education.


צוות בכיר

הדס קידר

חברת צוות בכירה

הדס קידר היא יזמית תרבות, אוצרת וחוקרת בתחום האוצרות. מחקרה דן בהיבטים של אמנות מקומית באזורים מרוחקים ממרכזים תרבותיים דומיננטיים. כדוקטורנטית לאוצרות בתוכנית משותפת לאוניברסיטת רדינג בבריטניה ולאקדמיה לאמנות בציריך (ZHDK) בשוויץ, קידר מתמקדת באזור הנגב ובפעולות תרבותיות שיתופיות שהתקיימו בו בעבר ובעת הזאת. קידר היא בת ערד ובוגרת תואר ראשון ושני באמנות מבצלאל ומאוניברסיטת מידלסקס בלונדון. במסגרת זכייתה במלגה "אמנית בקהילה" מטעם משרד התרבות, קידר הקימה בערד, בשיתוף עם העירייה, את תוכנית שהות האמן "ערד אמנות אדריכלות ואת "המרכז לאמנות עכשווית בערד". קידר חתומה על שורה של יוזמות עצמאיות בבניינים ריקים בתל אביב, בהם: "מסע לכוכב קדמוני", "הפיקוד העליון", "מן המסד ועד הטפחות" ו"שביל החלב". היא השתתפה ואצרה תערוכות בגלריות ובמוזיאונים בארץ ובחו"ל בהם "קציר קיץ" (מוזיאון ישראל), "בחזרה לטימבקטו" (IFA ברלין) ו- “Rulers” (מרכז קמדן לאמנות, לונדון). היא ניהלה והשתתפה בימי עיון וכנסים, בהם: "אמנות, כוח וידע" (מוזיאון תל אביב לאמנות); "אמנות ומחאה" (מוזיאון ישראל) ו"אמנות ופוליטיקה בעת הזו" (מכון ון ליר). משנת 2019 קידר מנהלת ואוצרת את "סטודיו בנק" – מתחם אמנות הכולל חללי עבודה ותצוגה וממוקם בבניין רב קומות בתל אביב. כמו כן היא מרצה במחלקה לתרבות חזותית וחומרית בבצלאל.


צוות

ענבל אשד

מובילת קהילת הבוגרים של מרכז מנדל למנהיגות בנגב

לפני הצטרפותה למנדל שירתה ענבל בזירת הדיפלומטית במשך כעשור: תחילה כיועצת מדינית בכירה במשלחת ישראל לאו"ם בניו יורק, משם עברה למלא את תפקיד ממלאת מקום מנהלת תוכנית האו"ם בנושא "זיכרון השואה" במטה האו"ם, ולאחר מכן שבה ארצה כדי להצטרף אל שורות משרד החוץ כדיפלומטית. בשנים האחרונות היא ממלאת תפקידים ניהוליים במגזר השלישי. במסגרת זו ניהלה פרויקט שיתוף פעולה אזורי שהביא יחד קהילות מישראל, מירדן ומהרשות הפלסטינית, ניהלה עמותה בתחום הפיתוח הכלכלי האזורי, ושימשה בתפקיד מנהלת שותפויות בעמותה ארצית. לענבל תואר שני בלימודי זכויות אדם מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, ותואר ראשון בתקשורת ובמדעי המדינה מ-Hunter College (CUNY). ענבל מתגוררת בערד עם בן זוגה ושני בניה.


חני בוטראשוילי-חוטובלי

מנהלת אדמיניסטרטיבית

לחני התמחות בלימודי רפואה משלימה. כיום היא לומדת לתואר ראשון בלימודים רב-תחומיים במדעי הרוח והחברה במכללת ספיר, והיא בעלת ניסיון בתחום המנהלה והמזכירות. חני תושבת באר שבע, נשואה ואם לבן.


דן גלזרמן

עוזר מקצועי

דן גלזרמן, יליד ותושב הנגב, בעל תואר ראשון במדע המדינה ובלשנות מאוניברסיטת תל אביב. לפני הצטרפותו למרכז מנדל למנהיגות בנגב ערך מטעם ארגוני חברה אזרחית תחקירים הממוקדים בסוגיות של צדק חלוקתי במדינת ישראל בכלל ובחברה החיה בנגב בפרט, וביצע מעקבים אחר יישומן של החלטות הממשלה. דן עורך טקסטים אקדמיים ומדעיים בנושאים חברתיים.


שירה דוד

רכזת תוכניות

לשירה תואר ראשון בניהול משאבי אנוש מהמכללה האקדמית ספיר. בתפקידה האחרון שימשה רפרנטית במשרד עורכי דין בבאר שבע, ובעברה עסקה בהדרכות במיזמי תיירות ובארגונים נוספים בנגב. מתגוררת בעיר העתיקה בבאר שבע.


אייל פרידמן

רכז תכניות הכשרה

לאייל תואר ראשון בכלכלה ולוגיסטיקה מאוניברסיטת בר אילן. לפני הצטרפותו למרכז מנדל למנהיגות בנגב עבד כמנהל לקוחות בשיווק דיגיטלי, ובמסגרת תפקידו בנה אסטרטגיות שיווקיות וניהל את הוצאתן לפועל. בעבר היה שליח בני עקיבא בלוס אנג'לס, ארה"ב, ניהל במשך ארבע שנים תוכניות חינוכיות וצוות הדרכה בפעילות השוטפת של הארגון במהלך השנה, ומילא תפקיד חינוכי בכיר במחנה הקיץ. כחלק מהשליחות עסק ביצירת קשרים בקהילות השונות ובהרחבת הפעילות ושיתופי הפעולה בין מוסדות לקהילות אזוריות. בחזרתו ארצה בחר אייל להתגורר בירוחם עם אשתו וארבעת ילדיו.


טל שמש

מזכירה ופקידת קבלה

לטל תואר ראשון בכלכלה וניהול מהמכללה האקדמית אשקלון. לפני הצטרפותה למרכז מנדל למנהיגות בנגב הייתה טל בנקאית אישית בבנק הפועלים בבאר שבע. בעבר הייתה עוזרת מנכ"ל ומנהלת אדמיניסטרטיבית ב"בית מוריה" בבאר שבע, ורכזת שירות לאומי בארגון "בת עמי".


משק ותחזוקה

מרים יצחק

אם בית

למרים ניסיון רב בניהול צוותי ניקיון בבתי ספר ובסיעוד לקשישים במסגרת הביטוח הלאומי. היא אם הבית במרכז מנדל למנהיגות בנגב מאז הקמתו בשנת 2006. מרים ילידת באר שבע, נשואה ואם לשתי בנות.