ווביט קרן

מארץ הולדתי לארץ אבותיי

פיתוח וקידום מורשת "ביתא ישראל" בנגב

ווביט קרן

"הציפור הכחולה הייתה מגיעה לקראת ראש השנה לאתיופיה. אמא הייתה מסבירה לי שזו ציפור שמגיעה מירושלים כדי לבשר לנו שיום הכיפור קרב. צבע גופה הכחול מסמל את הרקיע של יום הדין. ציור: ווביט קרן.

ווביט קרן

אתגר

איך לקדם את מורשת "ביתא ישראל" בקרב האוכלוסיה האתיופית הרחבה תוך כדי יצירת קשרים וחיבוריות, לצד תהליכי שימור ותיעוד?

ווביט קרן

חזון

הקמת מוסד עדכני ומתקדם, שתפקידו להוות השראה ומקור לסנכרון בין תרבות אוראלית עשירה ועתיקת יומין של יהדות אתיופיה על גווניה, לבין התרבות העכשווית והטכנולוגית של ישראל כיום.

להמשך קריאה

ווביט קרן

ערכים

שיוויון, שותפות, אחריות לאחר, מסורת, מורשת ומנהגים של יהודי אתיופיה.

" החלום הרחוק הופך מציאות כאשר אתה מגיע למקום הנכון. "
ווביט קרן
ווביט קרן
ווביט קרן
ווביט קרן

חזון

המרכז יבקש לספר את סיפורה של הקהילה, לתעד, לשמר וגם ליצור קשרים בין התרבויות (אתיופית וישראלית-מערבית). חשיבות למרכז מסוג כזה בשל יכולתו בהעברת מסרים על תרבות יהודי אתיופיה על בסיס חוויתי יחד עם היכרות והבנה עמוקה של דרך התרבות והמורשת הייחודית ליהודי "ביתא ישראל".

אופי המרכז יהיה בסגנון של מוזיאון דינאמי הכולל סדנאות פעילות. הדרך הטובה ביותר ללמידה היא באמצעות התנסות, חוויה, למידה ו...טעימה. כך המרכז יעסוק במפגש עם תרבות אתיופית לגווניה: לבוש, אוכל ,כלי בית, קליעת סלים, עבודת חומר, משחקים, אריגה, ונפחות.

המרכז יכלול מוקד לתיעוד של ההיסטוריה של יהודי אתיופיה, כולל תיעוד סיפורים חזותיים [וידאו] ומצגות. אין זה מרכז לזכר העבר בלבד, אלא מרכז חי הכולל פעילויות שונות המותאמות לקהלי המבקרים והמחברות בין התרבויות של "שם" ו"כאן".

מטרות

  • יצירת סדנאות חווייתיות בנושאים ייחודים למורשת ״ביתא ישראל״
  • פיתוח חומרי למידה המציגים את מורשת ״ביתא ישראל״ באופן חוויתי תוך שילוב בתוכנית הלימודים הכללית
  • הקמת מרכז כבראצ'ין למורשת "ביתא ישראל" בנגב
ווביט קרן

ווביט קרן

מנחת הורים בעמותת "פידל", מגשרת חינוכית בגנים ובבתי ספר בקרית גת, מאמנת אישית וסייעת פדגוגית בכיתת תקשורת. בעלת ניסיון רב בהובלת פרויקטים ויוזמות חברתיים וקהילתיים בחברה האתיופית: שותפה להקמת עמותת "אדיס" וניהלה תכניות לקידום פעילויות חברתיות לקהילת יוצאי אתיופיה, ריכזה את פרויקט ה"גינה הקהילתית" וניהלה פרויקט לשימור ולחיזוק מורשת העדה האתיופית. שותפה להקמת תיאטרון נשים "כנפי זיכרונות" ואחר את "אישה_שה". מנחה סדנאות המחברות למורשת ותרבות ביתא ישראל , במסגרות שונות ובעמותת "הנני". מתגוררת בקריית גת.