בוזי רביב

תרבות נגישה בנגב

הנגשת תרבות בנגב לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה

בוזי רביב

צילום: באדיבות הספרייה המרכזית לעוורים ולבעלי לקויות קריאה

בוזי רביב

אתגר

איך מנגישים יוזמות ואירועי תרבות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה?

בוזי רביב

חזון

הקמת ממשקים בין גופי התרבות הנגב לבין גורמי ההפקה והמימון לצורך קידום הנגשת תכנים לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה.

להמשך קריאה

בוזי רביב

ערכים

שיוויון, צדק חברתי, סובלנות ונגישות לכלל.

" חוזקה של החברה שלנו נמדד ביחסה לחוליות החלשות ביותר שבה "
אלוף (מיל.) דורון אלמוג, מקים כפר שיקומי עלה נגב - נחלת ערן
בוזי רביב

חזון

ישנן מדינות בעולם שבהן הנגשת התרבות לאנשים עם עיוורון ולקויות ראייה כבר מושרשת היטב בתודעת המחוקקים, מקבלי ההחלטות וגורמי אכיפת החוק, אך בישראל אנו עדיין בשלב מוקדם יחסית של הטמעת הצורך להנגיש תרבות לאנשים עם עיוורון ובעלי לקויות ראייה בחקיקה ובמרחב הציבורי. לפיכך, פרקטיקות מתקדמות להנגשת תרבות, למשל ההנגשה לעיוורים בעזרת תיאור קולי, אינן מעוגנות בחוק. למעשה, רוב אירועי התרבות המונגשים בישראל מתקיימים במוקדי התרבות במרכז הארץ. הנגב נשאר הרחק מאחור, ואוכלוסיית בעלי המוגבלויות מודרת משלל האתרים והמופעים המתקיימים בו.

מטרת המיזם שלי לאפשר למפיקי תרבות ולבעלי אתרי תיירות בנגב לממש את רצונם להנגיש תרבות, ולסייע להם לשלב תיאורים קוליים ואמצעי הנגשה נוספים ביוזמות שלהם. המיזם שלי הוא הקמה של ממשק שיחבר בין אנשי התרבות והתיירות בנגב ובין גופי מימון. לשם כך אתמקד בשלב הראשון בהקמת צוות קטן של מומחים לגיוס כספים שסוגיית הנגשת התרבות בנגב קרובה ללבם.

החידוש שביוזמה זו הוא בהקמת מערך אנושי מתוך הנגב, שמטרתו לקדם דווקא את המקום הזה. המיזם ייצור שיתוף פעולה בין כמה גופים בעלי עניין, שלא היו יכולים לעמוד במשימה כל אחד בנפרד. אני מקווה שהמיזם יעורר השראה ויניע אנשים נוספים לפעול כדי לגרום לנגב להיות מרחב המצמיח תרבות סובלנית ומממש את הזכויות הבסיסיות של כל אדם באשר הוא אדם, באופן העמוק והמקיף ביותר, ויהווה מצפן ערכי בתחום ההכלה.

צילום: באדיבות הספרייה המרכזית לעוורים ולבעלי לקויות קריאה

מטרות

  • שילוב תיאורים קוליים ואמצעי הנגשה באירועי תרבות ובאתרי תיירות בנגב.
  • הקמת ממשק שיחבר בין אנשי תרבות ותיירות ובין גופי מימון המתעניינים בהגדלת נגישות ושילוב חברתי.
  • גיבוש קבוצת מומחים, מבוססת נגב, לטיפול בסוגיית ההנגשה ובגיוס המשאבים.
בוזי רביב

בוזי רביב

בוגר ההכשרה הרשמית להנגשת תרבות לבעלי עיוורון ולקויות ראייה ולכבדי ראיה באמצעות תיאור קולי מטעם הספרייה המרכזית לעיוורים בישראל, הביטוח הלאומי ומשרד העבודה והרווחה. בעל תואר דוקטור בלימודי מדבר מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ומייסד תחנת ההסכתים (פודקאסטים) של האוניברסיטה.