יעקב ביטון

קשישונית

סיוע קהילתי נייד וגמיש לגיל השלישי בבאר שבע

יעקב ביטון

איור: יעל ורטהיים סואן

אתגר

איך לפעול להקטנת בדידותם של הקשישים ולמען הגדלת הדיאלוג הבין-דורי?

חזון

ניידת סיוע לאנשים זקנים בבאר שבע המספקת מענה מהיר לצרכים יומיומיים בסיסיים - מהגשמיים ועד הרוחניים.

להמשך קריאה

ערכים

הדרת פני זקן, אחריות, שיוויון, אמת וצדק, אחריות וצדקה.

" וַיִּשָּׂא עֵינָיו וַיַּרְא אֶת
הָאִישׁ הָאֹרֵחַ בִּרְחֹב
הָעִיר וַיֹּאמֶר הָאִישׁ הַזָּקֵן
אָנָה תֵלֵךְ וּמֵאַיִן תָּבוֹא. " שופטים י״ט, י״ז
יעקב ביטון

איורים: יעל ורטהיים סואן

חזון

הקמת ניידת סיוע לאנשים זקנים בבאר שבע, הניידת מאוישת בידי אדם אחד ותכליתה לספק מענה מהיר יחסית לצרכים יומיומיים בסיסיים. הניידת פנויה לקריאות רוב שעות היום, הנוגעות לכל קשת שגרת החיים של אנשים זקנים במרחב עירוני – אותו מרחב המשתנה תדיר, המסתעף עם צמיחתו ומצריך הסתגלות תמידית של האדם הזקן. הניידת גמישה לכל קריאה באשר היא, ממשלוח תרופות, סיוע במטלות בית וגינה חיוניות, ליווי למקומות ציבורים והנגשה של טכנולוגיה אך תפעל במתכונת של "הווה נושם" - כל קריאה ראויה לעזרה.

לניידת קו תקשורת ייעודי נגיש, הקריאות מתקבלות בכמה ערוצים ופתוחות לתיאום ובקשות גם עם הילדים הגרים בריחוק מהוריהם ויודעים על צורך שאין ביכולתם לסייע בו. במחשבה עתידית על המיזם אך רצוי כבר בתחילתו, יש לרתום בית ספר לרפואה משלימה שיעביר את שנת הסטאז' של תלמידי השנה האחרונה לפרקטיקום שרובו מוקדש לטיפול בקשישים. טיפולים משלימים עדינים אלו המבוססים על שיטות מסורתיות הם המתאימים ביותר לגופם העדין של אנשים זקנים, במסגרת המחשבה ההוליסטית הזאת החלק האחרון הוא הפקת אירועי תרבות ואומנות אינטימיים בעיקר בשכונות המוחלשות.

מטרות

  • השמשת הניידת וגיבוש צוות מתנדבים שיאפשר זמינות מירבית.
  • שיווק היוזמה והגעה למספר רב של קשישים הנזקקים לשירות.
  • עידוד לפעילות איכותית ורציפה שתאפשר התערבות מינימלית בתכנים.
יעקב ביטון

יעקב ביטון

משורר עברי, יליד באר שבע, שנת 1974.

כתב שלושה ספרי שירה "אינה דדה - משירת האם הגדולה", "מחברות התבוסה" ו-"אחותי בזהר", מלמד באוניברסיטת בן-גוריון בנגב במחלקה לכתיבה יוצרת ובמכללת ספיר במחלקה הרב-תחומית.

לימד מאות סטודנטים מבוא לתשתית הרעיונית של כתבי הנביאים ספר תהילים ותפילות ביהדות ובבודהיזם: מזמורי תהילים ושירת פרושי יער מזרחיים, עיון בכתבי נביאים ושירה בודהיסטית עתיקה.