עודד הרוש

חצר לתרבות, יצירה ואמנות יהודית בדימונה

עידוד תרבות ויצירה יהודית חדשה לגווניה

עודד הרוש

צילום: עודד הרוש

אתגר

איך מעודדים ומקדמים תרבות ויצירה יהודית חדשה שאינה רק בתחומי הכתיבה?

חזון

הקמת חצר לתרבות, יצירה ואמנות יהודית בדימונה אשר תהווה במה ומנוף לאמנים לצד בית המדרש.

להמשך קריאה

ערכים

גיוון השיח התרבותי היהודי, קידום ביטוי הרוח, יצירה ויצירתיות.

" הספרות, הציור והחיטוב (פיסול) עומדים להוציא אל הפועל כל המושגים הרוחניים המוטבעים בעמקי הנפש האנושית. וכל זמן שחסר עוד אף שרטוט אחד הנגלה במעמקי הנפש החושבת והמרגשת שלא יצא אל הפועל עוד יש חובה על מלאכת המחשבת להוציאו. "
הרב קוק
עודד הרוש

חזון

הקמת חצר לתרבות, יצירה ואמנות יהודית, אשר תיתן במה לתחומי האמנות השונים ואף תשאף לפתח אותם. הייחוד שבחצר תרבות זו טמון בראש ובראשונה בכך שהיא שוכנת בצמוד לבית מדרש, מה שלמעשה מחבר את הלימוד לאמנות – לא רק ברמת הרעיון אלא גם ברמה הפיזית. אין ספק שהנגב הוא מקור השראה, ולכן כולי תקווה שבזכות חצר זו נזכה לראות פריחה תרבותית בדימונה ובסביבתה, הצומחת גם מתוך החברה הדתית.

אני חושב שחובה עלינו כ"מגזר" וכחברה לעשות בדק בית ולנתב יותר משאבים כדי להצמיח מקרבנו אנשי תרבות ואמנות, אשר יוכלו להוציא מהכוח אל הפועל את כל המושגים הרוחניים הטבועים בהם, בשלל אמצעי האמנות השונים, בלי להצטמצם לתחומים ספציפיים, ובכך גם לא נצמצם את רוחנו ואת רוח ילדנו. עד שלא נעשה זאת ולא נקים גופים ופלטפורמות שייתנו ביטוי לתחומים אלו, המסר שיעבור לילדנו הוא שתחומי אמנות אלו, כגון הציור, הפיסול ועוד, הם לא נחלתנו ומוטב שלא נתעסק בהם, חלילה. כולי תקווה שחצר התרבות שאקים בנגב תשאף לתקן, ולו במעט, עוול היסטורי זה שיצרנו במו ידינו.

מטרות

  • קבלת הכרה בתחום האמנות כאגף לימודי ויצירה נוסף לבית המדרש.
  • גיוס צוות לימודי-ניהולי בעל מגוון יכולות לימוד ויצירה בתחומי האמנויות השונים.
  • מנעד מגוון נרחב של פעילויות לימודיות ואמנותיות שימשכו קהל דתי מגוון מדימונה ומהאזור.
עודד הרוש

עודד הרוש

בעל תואר ראשון בניהול מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ותואר שני במנהל ומדיניות ציבורית. כותב ומגיש בתאגיד השידור הציבורי "כאן", חבר מועצת העיר דימונה, יו"ר ועדת החינוך המקומית וחבר הנהלת המתנ"ס. בעברו הקים את "רוח במדבר" – בית מדרש לצעירים, ניהל את סינמטק דימונה ואת המחלקה לתרבות יהודית במתנ"ס דימונה. כיום בצוות הניהולי של עמותת דרך עמ"י בירושלים המנהלת רשת של בתי מדרש לסטודנטים ברחבי הארץ, בשיתוף פעולה הדוק עם האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך.