משה יוחננוב

תאטרון יהודי הקווקז חֹנֶה*

תאטרון כאפיק יצירתי לשימור, טיפוח וייצוג תרבות יהודי קווקז

משה יוחננוב

*בית בקווקזית | צילום מארכיון משפחתי

אתגר

איך מציגים באופן אותנטי ומעמיק את התרבות הייחודית של יהודי הקווקז?

חזון

הקמת תאטרון לקהילה הקווקזית בבאר שבע, שישקף את התרבות, המאפיינים והייחודיות של הקהילה.

להמשך קריאה

ערכים

חיבור בין-דורי, שימור ההיסטוריה והמורשת, אותנטיות, מקצוענות

פרומו לתאטרון שבדרך

כיפה אדומה – קווקזית | מאת: משה יוחננוב

פנים, לילה חדר שינה ילדים

חדר שינה של ילדים מלא בצעצועים, אור מעומעם של מנורת לילה. שני ילדים נכנסים למיטות והסבתא מכסה אותם בשינה

ילד (ברוסית)

דדה תספרי לנו סיפור בבקשה, הינה הסיפור הזה עוד לא קראנו, זאת כיפה אדומה

דדה (בקווקזית)

כבר מאוחר, מחר אספר

ילדה(עברית)

נו... דדה בבקשה, רק אחד ונלך לישון אנחנו מבטיחים

דדה(רוסית)

מבטיחים?

ילדים יחד

מבטיחים

משה יוחננוב

חזון

לתרבותה, למאפייניה ולייחודיותה של הקהילה הקווקזית יש מעט ייצוגים אותנטיים על גבי המסך והבמה התרבותית בישראל. אחת הסיבות היא שהקהילה הקווקזית היא קהילה סגורה וקטנה, עובדה המקשה על יוצרים בני הקהילה להעמיד קונפליקטים פנים-קהילתיים וחוץ-קהילתיים ביצירותיהם. היוצרים נתונים לביקורת וחוששים לעסוק בסיפורי העלייה באופן גלוי. הייצוג הקיים כיום הוא חוץ-קהילתי: במאים ישראליים המייצגים באופן שונה ולא תמיד מדויק את מה שקורה פנימה.

לכן מטרתי היא להקים תאטרון לקהילה הקווקזית בבאר שבע, שישקף את התרבות, המאפיינים והייחודיות של הקהילה, תוך דגש על השפה הג'והורית, על סיפורי העלייה וההתמודדות בארץ ישראל ועל הקשר עם התפוצות, זאת כדי לטפח, לקדם ולשמר אותה.

כדי לקדם את הקמת התאטרון אני יצרתי מספר סרטונים קצרים המשלבים שחקנים בני הקהילה. הסיפורים ייווצרו בדרום ויספרו על הקהילה באופן שונה.

פעילות התאטרון מיוחדת בשל העיסוק בשלושה דורות ובשלוש שפות – זקני קווקז המדברים בג'והורית, ילדיהם דוברי הרוסית, ונכדיהם דוברי העברית – והוא מספר את הסיפור ההיסטורי של העלייה תוך דגש על המאפיינים האותנטיים ועל השינויים שמתרחשים בעולם ובכור ההיתוך הישראלי. גם אופן ההפקה שלו ייחודי: הוא שואף למקצוענות, תוך דגש על שילוב בני הקהילה בהפקה עצמה. תהליך ההפקה יצולם ויספר על השתלבותם של בני הקהילה הקווקזים בדרום הארץ, וכך ייווצר קשר עם הקהילה בתפוצות.

מטרות

  • גיוס גרעין רב-דורי מקהילת הקווקז שיהווה את הבסיס של היוצרים והמבצעים בתאטרון.
  • קידום השפה הג'והורית כשפת עשייה ויצירה.
  • העלאה של מחזה המתעד את ההיסטוריה הייחודית של עליית הקווקז.
  • יצירת תיעוד דוקומנטרי - סרט על הקמת התאטרון שיופץ בתפוצות הקהילה ויסייע לעליית העניין והמשאבים.
משה יוחננוב

משה יוחננוב

בעל תואר ראשון בקולנוע ממכללת ספיר. סרטיו הראשונים עסקו בקשיי ההגירה של יוצאי ברית המועצות. בתום השנה השנייה ולאחר הפצת הסרט יצר את המחזמר הראשון בשפה הג'והרית "מגילת אסתר" לקהילה הקווקזית ומיד לאחריו את הסרט "אני יהודי הררי" שהוקרן בערוץ הראשון.

אצר מספר תערוכות לרבות: תערוכת תמונות מקווקז כחלק מעמותת "מדור לדור" אשר הוצגה בהקרנות, בסינמטקים וכן במכללת ספיר במשך חצי שנה, וסיפרה את סיפור העזיבה של יהודי קווקז ועל המפגש עם צעירים לראשונה עם מקום לידתם. תערוכה במסגרת "פרויקט וטרנים" (2017) המתעדת מפגשים של בני נוער עם לוחמי מלחמת העולם השנייה המספרים את סיפורם. כמו כן יצר את "חידון משפחתי בנושא הקווקז" (2019-2017). פרויקט חברתי ובמרכזו חידון המחבר בין הדורות השונים להיסטוריה בקווקז. בסיום החידון המשפחה המנצחת מקבלת כרטיסים למסע שורשים בקווקז, לסיורים באתרי מורשת וללמידה.